Zaplanowanie własnego domowego studia artystycznego to świetny sposób na ukierunkowanie swojego wewnętrznego artysty i zainspirowanie się do tworzenia pięknych rzeczy! Posiadanie pokoju lub wydzielonej przestrzeni na ten cel z pewnością pozytywnie wpłynie na kreatywność i efektywność Twoich działań artystycznych. A ponieważ coraz częściej zdarza nam się pracować w domach – zaprojektowanie miejsca dedykowanego na pracę artystyczną wydaje się być jeszcze ważniejsze, niż dotychczas.

Inspiracje na domową pracownię artystyczną
Pracownia artystyczna Edith Rewy, fot. Rachel Kara.
Pracownia artystyczna Edith Rewy, fot. Rachel Kara. Źródło: designfiles.net

Mieszkanie, które z reguły pełni rolę naszego azylu, może też być miejscem wielu inspiracji. Emanować spokojem, harmonią, ciepłem i radością, co pozytywnie wpływa na artystę będącego w procesie twórczym. Niezależnie od dziedziny, w której się specjalizuje. Wypoczynek i dobrze zorganizowane miejsce pracy mogą przyczynić się do rozkwitu i spełnienia artysty.

Pracownia artystki Kathariny Kölln. Instagram: @hiermitmir


Funkcjonalność – o czym nie można zapomnieć?

Pomieszczenie

Bardzo ważnym aspektem przy tworzeniu swojej przestrzeni artystycznej, jest funkcjonalność, a co za nią idzie, znalezienie wolnego pomieszczenia, w którym artysta zajmujący się malarstwem, ceramiką czy rękodziełem będzie mógł ponieść się swojej inwencji twórczej, a dodatkowo zawsze zamknąć drzwi komnaty artystycznej i oddzielić pracę od życia prywatnego. Dodatkowo, stworzenie pracowni w wydzielonym pomieszczeniu, spowoduje, że wszystko, co potrzebne jest artyście do pracy, będzie miał to pod ręką. Dodatkowo, wybrane pomieszczenie powinno mieć dostęp do światła dziennego, co wpływa pozytywnie na wysoki komfort pracy oraz proces twórczy.

Organizery

Warto przemyśleć, jakie rodzaje organizerów sprawdzą się najlepiej w dziedzinie, w której się specjalizujesz. Ponieważ, poza dogodnymi warunkami, jakie należy sobie stworzyć do pracy twórczej, jest przechowywanie wszelkich narzędzi i artykułów. Dobrze sprawdzą się komody z szufladami oraz nadstawki na szafy z wieloma pułkami, które dają możliwość poukładania na nich mniejszych organizerów, takich jak: kubki, koszyki czy słoiki. 

Materiały 

Poza narzędziami, które wykorzystywane są w pracy twórczej, najważniejszą rolę odgrywają materiały. Dlatego, warto zagospodarować na nie dużo miejsca, tak by nie uległy zniszczeniu, a jednocześnie były na wyciągnięcie naszej ręki.

Oświetlenie

Ważne jest, aby mieć dobre naturalne oświetlenie rano, a jeśli planujesz korzystać z przestrzeni artystycznej w nocy, poszukaj dobrego ustawienia dla dodatkowego oświetlenia.

Funkcjonalna i przytulna przestrzeń – czy jest to możliwe? 

Na przytulny charakter pracowni artystycznej znajdującej się w mieszkaniu, wpływa już fakt, że znajduje się ona w miejscu naszego życia, które kojarzy się z bliskością i ciepłem. Jednak aby dodać jej trochę przytulnego charakteru, warto postawić na dodatki w ciepłych odcieniach. Takie jak brązy, róże czy beże. Niezależnie czy znajdą się na ścianach, meblach czy dodatkach, takich jak obrazy oraz poduszki, należy pamiętać o zachowaniu spójności i harmonii oraz smaku, czasami mniej oznacza więcej, szczególnie w pracowni artystycznej, gdzie większość elementów dekoracyjnych pełnią organizery, narzędzia i materiały wykorzystywane do pracy.

 

Wizualizacja pomysłów

Jako artysta, z pewnością w Twojej głowie maluje się burza pomysłów na aranżację Twojego miejsca pracy. Jeśli jednak w pewnym momencie, podczas przelewania pomysłów na papier, stwierdzisz, że przydałaby Ci się pomoc – chętnie wyręczę Cię w pracy na projektem i aranżacją Twojej wymarzonej pracowni. Opowiedz mi, czego potrzebujesz, na czym najbardziej zależy Ci od strony funkcjonalnej oraz wśród jakich materiałów, kolorów, motywów będziesz czuć się najlepiej – a ja przygotuję propozycję gotowych rozwiązań, aby Twoje wymarzone i funkcjonalne miejsce pracy znalazło miejsce w Twoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *